Türkiye Cumhuriyeti

Sana Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli Ziyaretçimiz,

Türkiye Cumhuriyeti Sana Büyükelçiliği internet sayfasına hoşgeldiniz.

Türkiye ve Yemen, tarihi 16.yüzyıla dayanan köklü insani, kültürel ve sosyal bağlarının bulunduğu iki dost ve kardeş ülkedir.

Büyükelçiliğimiz 1988 yılında Yemen Arap Cumhuriyeti (Kuzey Yemen) nezdinde açılmıştır. Büyükelçiliğimizin görev bölgesi, Kuzey ve Güney Yemen’in 1990 yılında birleşmesi sonrasında “Yemen Cumhuriyeti” olarak genişletilmiştir. Yemen’de son dönemde yaşanan siyasi krizin derinleşmesi üzerine, Büyükelçiliğimiz diğer birçok ülke temsilciliği gibi, 16 Şubat 2015 tarihinden itibaren Sana’daki faaliyetlerini askıya almıştır. Vatandaşlarımızın Yemen’den tahliyesi Nisan 2015 itibarıyla tamamlanmıştır. Büyükelçiliğimiz halihazırda faaliyetlerini çekirdek bir kadroyla geçici olarak Riyad'da sürdürmektedir.

Ülkemiz, Yemen’de meşru yönetimin yeniden tesis edilerek barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik BM öncülüğünde yürütülen siyasi çözüm çabalarını desteklemektedir. Türkiye, Yemen’deki geçiş sürecini gözlemleyen ve destekleyen G-18 olarak bilinen Büyükelçiler grubunun da bir üyesidir.

Diğer taraftan, Yemen’deki mevcut kamu düzeni ve güvenlik durumu nedeniyle, Dışişleri Bakanlığımız tarafından 25 Mart 2015 tarihinde yayınlanan Yemen’e İlişkin Seyahat ve Güvenlik Duyurusu geçerliliğini korumaktadır.

Yemen umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, konuya ilişkin ayrıntılı bilgilere www.mfa.gov.tr internet adresinden erişilebilir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Yemen nezdindeki Büyükelçisi olarak göreve başladığım 29 Mayıs 2016 tarihinden itibaren, mesai arkadaşlarımla birlikte, Türkiye-Yemen ilişkilerini daha ileriye taşımak hedefiyle çaba göstermekteyiz.

Saygılarımla.  

 

Levent Eler