Türkiye Cumhuriyeti

Sana Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

18 Mart Şehitleri Anma Töreni Konuşması, 18.03.2012

Şehitleri Anma Töreni Kısa Konuşma Metni,
18 Mart 2012, 11.00 a.m. Sana

Sayın Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Şeref Muhammed Ahmed,
Ekselansları Büyükelçiler, Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Vatandaşlarımız, Yemenli Dostlarımız, Saygıdeğer Konuklar,

Bugün, vatan için en büyük mertebeye ulaşan ve canlarını veren şehitlerimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. 18 Mart günü, 1915 Çanakkale Deniz Savaşı’nın yıldönümüdür ve Türkiye’nin Şehitler Günü olarak kabul edilmektedir.

Savaşlar, büyük bir yıkımı, insanlık değerlerinin çiğnenmesini ifade eder. Ancak önemli olan savaşlardan ister muzaffer, ister yenik olarak ama mutlaka onurlu çıkabilmek ve savaşın yıkımından barış ve dostluğa geçebilmektir.

Türk Milleti, kendi şehitlerine gösterdiği özeni ve saygıyı, Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden bütün askerlere de göstererek, insanlığa örnek olmuştur.

Nasıl ki biz Çanakkale de şehit olan yabancı askerleri bağrımıza basıp “onlar artık bizim evlatlarımızdır” dediysek Yemen’in kalbinde, Yemenli dostlarımıza emanet ettiğimiz şehitlerimizi de Yemen aynı şekilde kucaklamıştır. Bu Şehitliğin Sana’nın en anlamlı yerinde yapılmış olması ve Yemen Savunma Bakanlığının ve Genelkurmay Başkanlığının bu töreni düzenlemesi işte bunun göstergesidir. Bu anıta yer sağlayan ve açılışını geçen yıl Ocak ayında Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün ziyaretine yetiştirme emrini veren Eski Cumhurbaşkanı Sayın Ali Abdullah Saleh’e ve Yemen Hükümetine huzurunuzda teşekkür ediyorum.

Geçmişi asırlar öncesine dayanan ve kalbimizde çok özel bir yeri olan Türk-Yemen dostluğunun nişanesi bu anıta emeği geçenlere ve bugün bu töreni düzenleyen Yemen Silahlı Kuvvetlerine şükranlarımı sunuyorum.

Değerli Konuklar, Şehitler Günü olarak andığımız Çanakkale Deniz Zaferinin 97. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün gazilerimizi saygıyla anıyor, dünyanın dört bir yanındaki tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet, ruhları şad olsun.