Türkiye Cumhuriyeti

Sana Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

Sana Üniversitesi Türk Dili ve Tercüme Bölümü II. Dönem Mezuniyet Töreni Konuşması, 05.03.2013

Sana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Abdulhakim Al-Sharjebi,
Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Sayın Hayati Develi,
DEİK Eğitim Ekonomisi Başkanı Sayın Mustafa Aydın,
Sana Üniversitesi Diller Fakültesi Dekanı Dr. Sayın Aziz Thabet Saeed,
Değerli Profesörler,
Sevgili Öğrenciler,
Kıymetli Misafirler,
Değerli Meslektaşlarım,

Yemen’deki Sana Üniversitesi Diller Fakültesi Türk Dili ve Tercüme Bölümü, Yemenli kardeşlerimize Türkçe öğretmek amacıyla ülkemizin desteğiyle beş yıl önce açılmıştı.

Bölüm 18 kişilik ilk mezunlarını geçen yıl vermiş olup, mezun olan öğrenciler Türk-Yemen ilişkilerinin gelişmesine şimdiden katkı sağlamaya başlamıştır.

Bu yıl da 23 kişi mezun olmaktadır.

Geçen yıl da mezuniyet törenimiz bir şenlik havasında geçmişti. Ancak bugün, değerli hocalarımız ve bilhassa yurtdışındaki Türkçe bölümlerinden sorumlu olan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Sayın Hayati Develi’nin ülkemizden gelerek bizleri şereflendirmesi bu yılki töreni daha da büyük bir şölene dönüştürdü.

Yine Namık Kemal Üniversitesi bünyesindeki Gümüş Ayaklar Halk Oyunları Ekibi’ne mezuniyet törenimizde gösteri yapmak üzere Yemen’e geldikleri için teşekkür ediyorum.
Yemen, Türk tarihinde ve gönlümüzde her zaman özel bir yer tutmaktadır. Hepimizin bildiği gibi, ülkelerimiz arasında derin tarihi kökler ve mükemmel ilişkiler bulunmaktadır. İki ülke halkı, yaklaşık 400 yıllık ortak tarihi boyunca birbirine karışmıştır. Dolayısıyla, Türkiye ve Yemen için iki akraba ve hatta iki kardeş ülke demek yanlış olmayacaktır.

Ortak tarihimizin yanı sıra, dost ve kardeş Yemen’le ilişkilerimizin kültürel, ekonomik ve siyasi pek çok boyutu vardır. Çok boyutlu Türk-Yemen ilişkilerinin en önemli alanlarından birisini eğitim oluşturmaktadır.

Yemenli kardeşlerimizin Türkçe öğrenmelerine yardımcı olmak amacıyla, ülkemizin de desteğiyle beş yıl önce açılan ve büyük bir emeğin ürünü olan Türk Dili ve Tercüme Bölümü, eğitim alanındaki işbirliğimizin somut göstergesi ve geleceğimizin aynasıdır.

Ekonomisi ve dış politikasıyla Türkiye’nin yükselen gücü nedeniyle her geçen gün daha çok insanın Türkçe öğrenmek istemesi, dilimizin hak ettiği konumu elde edeceğinin emareleri olarak sayılabilir.

Nitekim sadece Yemen’de değil, dünyanın dört bir yanında açılmış olan Türkoloji Bölümleri dilimizi öğrenmek isteyen binlerce öğrenciye imkân sağlamaktadır.
Orta Asya’dan Balkanlara, Kafkasya’dan Orta Doğu’ya kadar milyonlarca insan tarafından asırlardır konuşulan Türkçemiz, bu bölümler sayesinde dünyada hak ettiği konuma gelecek ve daha yaygın şekilde kullanılacaktır.

Geçen yıl Bölümün ilk mezunlarını vermiş olması, sarfedilen emeğin meyvelerini toplamaya başladığımız anlamına gelmekte ve bizim için gurur kaynağı olmaktadır.
Bu öğrenciler, gerek ticari faaliyetlerin gelişmesiyle daha da ihtiyaç duyulacak dil bilen işgücünü oluşturacak, gerek iki ülke arasında kültürel köprü vazifesi görerek Türk-Yemen ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Doğru yere yatırım yapmak isteyen ve geleceği görebilen Yemenli işadamlarına tavsiyem, bir an önce bu öğrencilerden bazılarını kendi şirketlerine katmaya çalışmalarıdır.

Ve acele etsinler, çünkü aralarındaki en iyi beş öğrenciyi Türkiye’de burslu yüksek lisans yapmak üzere biz Büyükelçilik olarak seçeceğiz. Nitekim geçen yılki mezunlardan beş tanesi şu anda ülkemizde burslu olarak yüksek lisans yapmaktadır.

Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Sayın Hisham Sharaf Abdullah’a bizi kırmayıp aramıza katıldığı için teşekkür ediyor, Sana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Abdulhakim Al-Sharjebi ve Diller Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Aziz Saeed’e Türk Dili ve Tercüme Bölümü’ne üniversitelerinde yer vererek sahip çıktıkları için ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Sana Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ilk mezunlarına sesleniyorum: Sizleri bir kez daha yürekten kutluyor, gelecek hayatlarınızda üstün başarılar diliyorum. Şimdi artık Türkçe öğrendiğinize göre yarı Türk sayılırsınız. Artık sizin de Büyükelçiniz sayılırım, sizleri yakından takip edeceğim.

Bu arada bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Mezun öğrencilerimiz, bu tören için geçen yıl olduğu gibi kendileri finansman imkânı sağladılar. Türkiye ile ilgili şirketleri bir bir dolaşıp finansman bulmaya çalıştılar.

Mezuniyet töreni için uğraşan bütün öğrencilere ve onları kırmayarak tören için ciddi bir maddi destek sağlayan, başta Sayın Kasım Jelep ve Sayın Ali Al-Yemeni olmak üzere bütün işadamlarına herkesin huzurunda teşekkür ediyorum.

Ayrıca Bölüm’ün kurucusu ve Pazar günü açılışını yaptığımız yeni sınıflarına kavuşmasını sağlayan TİKA Sana Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Bozgöz ve böyle zor bir dönemden geçmekte olan Yemen’e gelerek özveriyle çalışan başta Prof. İhsan Sabri Çebi hocamız olmak üzere öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

Son olarak bizleri kırmayıp aramızda bulunmak üzere Ankara’dan Yemen’e gelen ve bölümümüzü yürekten destekleyen Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Sayın Hayati Develi’yi yürekten kutluyor, teşekkür ediyorum.

Yaşasın Türk-Yemen kardeşliği!
Yaşasın Yemen’in geleceği gençler!