Türkiye Cumhuriyeti

Sana Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

“UZAKTAKİ YAKIN KARDEŞLER” TÜRKİYE-YEMEN ORTAK SERGİSİ AÇILIŞI KONUŞMA METNİ 1 Temmuz 2013- Yemen Milli Müzesi, 01.07.2013

Arşivler Genel Müdürü Sayın Kadı Abu Rical,
Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Sayın Muhanned Es-seyami,
Yemen Milli Müzesi Müdürü İbrahim Al-Hadi,
Türkiye’den gelerek bizlere güç katan Sayın Hasibe Turan ve kıymetli dostlarımız,
Değerli Yemenli misafirler,

Biz Türkler için çok değerli ve anlamlı bu mekânda, yine çok değerli ve anlamlı eserlerin sergileneceği “ Uzaktaki Yakın Kardeşler” Türkiye-Yemen Ortak Sergisi açılışına hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Öncelikle dedelerimizden yadigar bu mekanda böyle anlamlı bir proje gerçekleştirilmesine imkan sağlayan Sayın Kültür Bakanı Awbal ve Yemen Milli Müzesi yönetimine şükranlarımı sunmak istiyorum. 3 gün boyunca devam edecek bu sergi, kültürel ilişkilerimiz açısından önemli bir faaliyet teşkil etmektedir.

Sergimizde Türkiye-Yemen Mesleki Eğitim Enstitüsünde TİKA desteğiyle 2 haftadır devam eden ebru, dikiş-nakış, tezhib, fotoğrafçılık, hat sanatı ve aşçılık kurslarında eğitim alan Yemenli kursiyerlerin eserleri sergilenecektir. Bu kursların düzenlenmesinde en büyük pay sahibi olan ve Türkiye’den buralara gelerek uzakları yakın eden Hasibe Turan Hanımefendi ve Asitane Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneğinden değerli ekip arkadaşları ile değerli sanatçılarımıza tebriklerimi iletiyor ve çok teşekkür ediyorum.

Tabi ki bu kurslarımızın düzenlendiği Türkiye-Yemen Mesleki Eğitim Enstitüsünde daha uzun dönemli kuyumculuk, halıcılık ve seramik kurslarımız da devam etmektedir. Bu kurslarımıza devam eden Yemenli öğrencilerimizin eserleri de bu etkinliğimizde sergilenecektir. Bu vesileyle, enstitünün eğitim öğretime hazırlanabilmesi için bizlerden desteğini esirgemeyen Başkent Şehremini Sayın Abdülkadir Hilal’e ve gıyabında Teknik ve Mesleki Eğitim Bakanı Sayın Numan’a teşekkürlerimi iletiyorum ve böylelikle Enstitü’nün ilk somut ürünlerinin, daha öğrenime açılmadan ortaya çıkmış olmasından gurur duyuyorum.

Sayın misafirler,

Tüm bu faaliyetlerimizin de asıl destekçisi olan Sayın Faruk Bozgöz’ün şahsında TİKA Başkanlığımıza da teşekkür ediyor ve faaliyetlerinin devamını can-ı gönülden temenni ediyorum.

Başta da söylediğim gibi, bu sergimiz iki ülke ilişkilerinin derinliğini ve iki ülkenin halklarının beraberce, el ele neler yapabileceğini göstermesi açısından çok önemli ve yerinde bir girişimdir.

Sergide emeği geçen herkese tekrar şükranlarımı sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Teşekkür ederim.