Türkiye Cumhuriyeti

Sana Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

18 Mart Şehitleri Anma Töreni Konuşması , 20.03.2013

Sayın Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Sharaf Muhammed Ahmed,
Sevgili Meslektaşlarım Büyükelçiler, Değerli Vatandaşlarımız,
Yemenli Dostlarımız, Saygıdeğer Konuklar,

Bugün, vatan için en büyük mertebeye ulaşan ve canlarını veren şehitlerimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. 18 Mart günü, 1915 Çanakkale Deniz Savaşı’nın yıldönümüdür ve Türkiye’de Şehitler Günü olarak kabul edilmektedir.

Bu çerçevede 18 Mart günü bütün şehitlerimiz, gerek ülkemizde gerek yurtdışındaki bütün Şehitliklerimizde şükranla, saygıyla anılmaktadır.

Yemen’in geleceği için çok önemli bir dönüm noktasını teşkil eden Ulusal Diyalog Konferansı’nın da 18 Mart gününe denk gelmesi nedeniyle, biz bu yıl Yemen makamlarıyla beraber anma törenimizi 20 Mart günü yapmaya karar verdik.

Yeri gelmişken buradan bir kez daha, Cumhurbaşkanı Sayın Abdu Rabbu Mansour Hadi başkanlığında başlayan Ulusal Diyalog Konferansı’nın başarıyla geçmesini ve Konferanstan çıkacak sonuçların Yemen için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Değerli misafirler,

Dost ve kardeş Yemen’in, tarihimizde çok ayrı ve özel bir yeri vardır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yemen, uzun yıllar boyunca Türkler için de vatan topraklarıydı. 400 yıl boyunca atalarımız bu toprakları cansiperane savundular.

Anadolu’dan Musul’a, Saraybosna’dan Bakü’ye kadar o zamanki vatan topraklarının her köşesinden Yemen’e gelen askerlerimiz, buraları ele geçirmek için uğraşan zamanın devletlerine karşı, Yemenli kardeşleriyle beraber çarpıştılar ve bu uğurda Yemen’de üçyüzbin askerimiz şehit düştü.

Aynı şekilde, Anadolu topraklarını savunmak için Yemen’den Çanakkale Savaşlarına katılan mesela Mülazım Sani (Teğmen) Nazif Muhlis Abdullah Anafartalar’da, Zabit Vekili Galip Bey Kanlıdere Muharebesi’nde şehit düşmüştü.

İsmini bilemediğimiz daha nice Yemenli Çanakkale’de, nice Türk de bu topraklarda aynı amaç uğruna şehit düşmüştü.

İşte bu yüzdendir ki Türk-Yemen kardeşliği türkülerimize, hikâyelerimize konu olmuş ve asırlardır dillere destan olmuştur.

Saygıdeğer Konuklar,

Türk Milleti, kendi şehitlerine gösterdiği özeni ve saygıyı, Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden bütün askerlere de göstererek, insanlığa örnek olmuştur.

Nasıl ki biz Çanakkale de ölen yabancı askerleri bağrımıza basıp “onlar artık bizim evlatlarımızdır” dediysek, Yemenli dostlarımıza emanet ettiğimiz şehitlerimizi de Yemen halkı aynı şekilde kucaklamıştır.

Bugün, Yemen Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığıyla beraber bu töreni düzenleyebilmemiz, işte bunun en güzel göstergesidir.

Geçmişi asırlar öncesine dayanan ve kalbimizde çok özel bir yeri olan Türk-Yemen dostluğunun nişanesi bu Anıtın Sana’nın en anlamlı yerinde inşa edilmesine imkan sağlayan, bunun için gereken izinleri şahsen veren eski Cumhurbaşkanı Sayın Ali Abdullah Saleh’e ve emeği geçen herkese huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sözlerime son verirken, Şehitler Günü olarak andığımız Çanakkale Deniz Zaferinin 98. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün gazilerimizi saygıyla anıyor, dünyanın dört bir yanındaki tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet, ruhları şad olsun.